komplexní rozvoj osobnosti

  • soft skills
  • mentoring
  • team building
  • events
  • relax - ubytování v Chaloupce Hluboká nad Vltavou

Novinky

Štěstí s překážkou 2015

Štěstí s překážkou

Pondělní sváteční odpoledne probíhalo na náměstí Přemysla Otakara II. ve znamení Štěstí s překážkou.

 

Na svatého Václava se v Českých Budějovicích od 13 hodin konal druhý ročník festivalu Štěstí s překážkou. Organizátorce Aleně Čarvašové se splnil sen: „Přeju si, aby přišlo co nejvíce lidí, aby společně úplně normálně a tolerantně žili lidé s handicapem i lidé zdraví a aby pečující osoby přijaly myšlenku, že je dobré si nechat pomoci, že je dobré užívat si života a ne jen táhnout svůj kříž.“ Lidí přišlo skutečně hodně. Náměstí bylo přeplněné účastníky. Ve chvílích, kdy na pódiu probíhaly atraktivní koncerty nebo divadelní představení, tak měl člověk potíž prodrat se davem ke svému cíli. Účastníci si prozpěvovali spolu s Nezmary, Epydemyí, K.R.B.em a s Monikou Absolonovou. Při sledování divadelních představení Bezvadydivadla a Divadýlka Máma a táta se v jejich tvářích střídalo napětí s upřímným smíchem. Obdiv se zračil v jejich pohledech, když tančili slyšící a neslyšící tanečníci skupiny Blueberry. Někteří účastníci odměnili potleskem ve stoje paralympionika Arnošta Petráčka, který předával dort vítězi ve slalomu na invalidním vozíku.

 

Téměř dvacet neziskových organizací nabízelo na náměstí interaktivní program a občerstvení, které připravily spolu se svými klienty. Návštěvníci měli o jejich produkty velký zájem. Některé organizace vyprodaly zásoby dobrot dřív, než festival skončil. Krom osvěty o životě pečujících osob, probíhala rovněž osvěta v oblasti finanční gramotnosti. Zájemci si pročítali panely se základními pravidly rozumného hospodaření domácností, vyplňovali kvízy a děti soutěžily v disciplínách, které jim ukazovaly, že je vhodné tvořit si rezervy, že není dobré utrácet za věci víc, než kolik dokážeme vydělat a že nic není zadarmo.

 

Na otázku „Co Vás na úspěchu Štěstí s překážkou potěšilo nejvíce a jak budete nyní odpočívat?“ odpověděla organizátorka akce následovně: „Potěšilo mě, kolik lidí přišlo a kolik jich mělo ve tvářích spokojený výraz. Dojala mě maminka téměř čtyřicetileté handicapované paní, která za mnou přišla, aby se svěřila s únavou a aby se zeptala, kde najde nabídku odlehčovacích služeb. Ta paní mi byla neuvěřitelně podobná a já byla šťastná, že jí mohu ukázat stánek Arpidy, kde na ni čekala pomocná ruka. Odpočívat moc nebudu. Už nyní zvu umělce na příští ročník Štěstí s překážkou a finišuju s distribucí kalendáře příběhů, který jsem napsala. Je psaný ze srdce. Na každý týden je v něm připraven příběh, který ukazuje dětem, jak si hrát s dětmi s handicapem, jak rozumně hospodařit, jak s rodiči užívat volný čas, jak se vypořádat s tím, když si rodiče nerozumí nebo spolu nežijí, jak být rád na světě. Ilustrace k tomuto kalendáři z části namalovala Barča Sedláčková, která maluje ústy a maluje nádherně. Těším se, že i tímto způsobem budu moci oslovit lidi ve svém okolí, udělat jim radost. A příští rok se v září zase těším na náměstí. Spolu s neziskovými organizacemi určitě připravíme opět atraktivní program, ve kterém se bude mísit zábava s osvětou. Jsem moc ráda, že jsem díky Štěstí s překážkou měla možnost poznat tolik dobrých lidí, kteří pomáhají a mají srdce otevřená lásce k bližnímu. Potkala jsem je jak v neziskovkách, tak mezi komerčními sponzory. Děkuju jim za to, že jsou na světě a že jsou ochotní podílet se spolu se mnou na Štěstí s překážkou.“

Fotogalerie